Język:
lang pl
Waluta:
koszyk jest pusty
0

Lipienie jesienią - Wybierz idealną muchę na sezon 2022

Antoni Bogdan
6409
« powrót

Szuczna mucha na lipieniaWraz ze zbliżającym się nadejściem jesieni stale powiększające się grono wędkarzy muchowych, decyduje się odwiedzić rzeki w poszukiwaniu jednego z najbardziej wymagających przeciwników, jakimi bez wątpienia są lipienie. W ciągu roku można wyróżnić dwa sezony na lipienia. Jednak to ten jesienny cieszy się zdecydowanie większą popularnością. O połowie lipienia można napisać wiele, jednak znalezienie odpowiedniej przynęty często wymaga wielu podejść, przez co ogromna ilość młodych wędkarzy szybko rezygnuje z połowu tej wyjątkowej ryby.

Wielu wędkarzy uważa, że odpowiednio dobra muszka ma ogromne znaczenie i powinna być zbliżona do najczęściej występujących owadów w pobliżu łowiska. Jednak nie jest to tak łatwe i wymaga obserwacji stanowiska. Często wymaga to sprawdzania rodzaju przynęty metodą prób i błędów, aż do dopasowania do konkretnego łowiska. Lipienie z reguły nie są rybami płochliwymi, wybierają raczej spokojne i niezbyt głębokie rzeki, często można je spotkać w odnogach rzek ukryte w pobliżu brzegu. Wielu wędkarzy twierdzi, że na lipienia można niemal nadepnąć, jednak ich złapanie wymaga nie tylko dużych umiejętności, ale i odpowiedniego sprzętu. Jaki jest więc sekret wędkarzy, którzy najlepiej czują się w zimnych wodach rzek?

Niezbędna praktyka i technika połowu

Z całą pewnością, aby opanować wędkarstwo muchowe, wymagana jest ogromna ilość czasu i praktycznych podejść. Nawet przy intensywnym żerowaniu ryb, nie ma pewności, że uda się nam wrócić do domu z jakąkolwiek zdobyczą. Poza oczywistymi rzeczami jak technika prowadzenia muszki w zależności od tego, czy robimy to z prądem rzeki, czy jednak wybieramy kierunek odwrotny, musimy przygotować się na sporą walkę tych niewielkich ryb. Mimo swoich rozmiarów uważane są za jedne z najbardziej walecznych. Dlatego we wpisie znajdziecie naszym zdaniem najlepsze muszki, które podniosą wasze szanse na złowienie pięknego okazu.

Sucha mucha przynęta niemal idealna

Zdecydowanie najpopularniejsze i najmilsze dla oka wędkarza jest łowienie na suchą muchę. Lipienie są rybami, które swojego pożywienie poszukują w większości przypadków na powierzchni wody, dlatego charakterystyczne jest tzw. oczkowanie ryb. Suche muchy pozostają na powierzchni wody, imitując naturalnego owada, dlatego wydają się rybie tak atrakcyjne. Lipienie można nazwać rybami pazernymi, po złapaniu owada nie przestają polowania i szukają już następnej ofiary, dlatego suche muchy są tak dobrym wyborem.

Suche muchy muszą być wybierane raczej do rzek czystych w czasie kiedy poziom rzeki utrzymuje się zdecydowanie niższym poziomie.

Nimfy i mikronimfy - rozmiar czasem ma znaczenie

W przypadku kiedy ta metoda nie sprawdza się na twoim łowisku, warto posiadać w pudełku kilka mikronimf, przypominające wyglądem larwy owadów. W zależności od modelu może być wyposażona w dodatek w postaci wolframowej główki, co sprawia, że mucha wędruje w zdecydowanie głębsze zakamarki nurtu rzecznego. Jeśli na naszym łowisku dominują większe owady, warto zastanowić się nad zamianą mikronimfy na nimfę. Jeśli chodzi o charakterystykę wyglądu, są one niemal identyczne, jedyną cechą wyróżniającą jest ich wielkość.

Nimfy są zdecydowanie większe, ale czy oznacza to, że będziemy łapać na nie większe okazy ? Choć chcielibyśmy, udzielić takiego zapewnienia, to jednak nie zauważono takiej zależności...

Kiełże przynęta niemal doskonała

Kiełże to emitujące niewielkie skorupiaki przynęty wykorzystywane w wędkarstwie muchowym. Ich doskonałe odwzorowanie jest cechą przyciągających zarówno lipienie, jak i inne gatunki ryb. Tak jak w przypadku nimf są one dodatkowo obciążone, aby mogły bez problemu znaleźć się pod powierzchnią wody. Ilość wolframu i ołowiu zależna jest od głębokości, na jakiej zamierzamy łowić. Stosowane są bardzo często w rzekach, gdzie stan wody jest zdecydowanie wyższy, a do jej przejrzystości możemy mieć duże zastrzeżenia.

Jętka zawsze skuteczna

Jętka jest uważana przez wielu za doskonałą przynętą zarówno na mniejsze, jak i większe ryby. Po zakończonym okresie ochronnym, który w Polsce przypada na 31 maja, tłumnie ruszający nad rzeki pasjonaci lipieni decydują się na wybór jętek jednak w dużo mniejszych rozmiarach niż te, które są przeznaczone dla pstrąga. W okresie jesiennym przynęta ta jest równie efektywna, jednak w jeszcze mniejszych wielkościach.

Stwórz swój niezawodny zestaw, z którym będziesz mógł cieszyć się przyjemnością, jaką dla wielu jest jesienny połów.

Poniżej galeria z naszym zdaniem najlepszymi modelami przynęt niezastąpionych w pudełku z przynętami wędkarza muchowego.

(4.8/5), głosów: 17
Ocena strony
« powrót