Język:
lang pl
Waluta:
koszyk jest pusty
0

Sztuczne przynęty w wędkarstwie muchowym

Antoni Bogdan
6377
« powrót

March Brown Spider IISztuczne muchy będące doskonałymi przynętami wędkarskimi imitują owady wodne w różnych fazach rozwoju. W związku z tym można podzielić je na kilka grup np. nimfy, kiełże, streamery, jig, mokrą oraz suchą muchę. Każda z tych przynęt wymaga innego podejścia w całym procesie łowienia na sztuczną muszkę.

Pokrótce omówimy sobie każdy z wyżej wymienionych rodzajów much. Należy pamiętać, że wszystkie muchy, aby mogły w pełni spełnić swoją rolę powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów muchowych oraz muszą być dopracowane w każdym szczególe. Ważną kwestią jest też posiadanie odpowiedniej wędki muchowej, bez której nie jest możliwe łowienie ryb.

Sucha mucha - co to takiego?

Mucha Jętka MajowaSucha mucha (dry fly) imitująca owady unoszone z prądem rzeki powinna doskonale pływać. Do reprezentacji tej grupy zaliczyć można jętki majowe, sieczki, mrówki czy chruściki. Polecana jest do połowu białej ryby, pstrąga oraz lipienia. Łowienie na suchą muszkę uznawane jest za najbardziej atrakcyjne, podobno nie ma lepszego widoku niż obserwacja jak ryby zbierają je z powierzchni wody.

Rójka owadów? - wykorzystaj mokrą muchę

Zadaniem wet fly jest naśladowanie owadów pływających tuż pod powierzchnią wody. Używanie mokrej muchy zalecane jest podczas rójek owadów, wtedy też najlepiej łowić lipienie oraz pstrągi. Topową muchą tej kategorii sztucznych przynęt jest March Brown. Poza tym znane są imitacje Black Zulu, Red Tag.

A może larwa?

W wędkarstwie muchowym wykorzystuje się różne rodzaje sztucznych much, które imitują larwy owadów. Jako pierwszej przyjrzymy się nimfie - jest to przynęta, która imituje larwy owadów wodnych pływających pod powierzchnią wody. W sytuacji, kiedy chcemy naszą zanętę wprowadzić głębiej należy wybrać muchę wyposażoną w wolframową główkę oraz ołowianą lametę. Nimfa jig różni się od zwykłej nimfy tym, że wyposażona jest w specjalny haczyk typu jig, od czego też zawdzięcza swoją nazwę.

Streamer - a co to za przynęta?

Mucha StreamerStreamer mocowany jest na wysokiej jakości hakach, do jego wykonania używa się sierści, piór, oczu 3D oraz dubbingów. Ten rodzaj przynęty powinien kopiować pierścienice, małe rybki, larwy, a nawet płazy. Popularny streamer to puchowiec, zonker, muddler minnow. Wyśmienicie sprawdzi się podczas łowienia drapieżnych ryb jak szczupak, pstrąg.

Imitacja skorupiaka - doskonały kiełż

Muszka scud powstaje na specjalnych hakach kiełżowych, aby była skuteczna jest dociążana ołowianą lametą oraz w razie potrzeby główką wolframową. Najlepsze miejsce do wykorzystania tej przynęty podczas połowu ryb to rzeki w odcinkach poniżej zapór.

Każdy wędkarz pasjonujący się wędkarstwem muchowym powinien mieć odpowiednio skompletowany zestaw muszek, ale takich które skutecznie wykorzysta do połowu interesujących go gatunków ryb. Jeśli szukasz idealnego prezentu dla wędkarza stwórz mu pudełko ze sztucznymi muchami, które z pewnością wykorzysta na niejednym wypadzie na ryby.

(4.6/5), głosów: 5
Ocena strony
« powrót