Język:
lang pl
Waluta:
koszyk jest pusty
0

Jaką muszkę wybrać?

Antoni Bogdan
7401
« powrót

W ostatnim czasie bardzo często słyszę pytanie, jaką muchę wybrać nad wodą, która spełni oczekiwania wędkarza na udany połów. Jest to tzw. temat rzeka ;), ponieważ zależy to wszystko m.in. od pory roku, koloru wody, warunków atmosferycznych, od metody, na jaką chcemy łowić, tak będziemy dobierać przynęty.

Setki rzutów w ciągu jednego wypadu nad górskie rzeki czy inne zbiorniki wodne nie jest niczym dziwnym w wędkarstwie muchowym. Każde łowisko jest inne i należy je dokładnie poznać, aby dopasować przynętę. Dlatego wielu początkujących wędkarzy szybko zniechęca się do tej metody. Jednak satysfakcja, jaką daje złowienie pstrąga w Dunajcu czy lipienia nad Sanem jest nie do opisania. Dlatego w tym artykule postaramy się pomóc w wyborze kluczowego elementu, jakim są przynęty muchowe.

Rodzaje much

Wędkarstwo muchowe charakteryzuje mnogość przynęt. Jedne z nich przypominają larwy owadów, inne owady już w pełni rozwinięte, a jeszcze inne niewielkie ryby. Jednak problemem szczególnie dla początkujących jest dobranie przynęty do typu łowiska i gatunku ryb, które chcemy złapać.

Mucha nimfa

Nimfa

Nimfa to mała przynęta imitująca niewielkie larwy owadów wodnych. Dostępne w wielu rozmiarach i kształtach idealnie sprawdzają się prowadzone na niewielkiej głębokości, jeśli jednak chcesz prowadzić ją głębiej, konieczne będzie wykorzystanie nimfy obciążonej wolframową główką. Nimfy szczególnie te imitujące chruściki czy jętki doskonale sprawdzą się podczas połowu lipieni, które występują głównie w górskich rzekach. Wybierając nimfę, możemy zaglądnąć pod kamyki w rzece i zaobserwować, jakie tam znajdują się larwy, jakiego są koloru i jakiej wielkości. Pomoże to w późniejszym wyborze przynęty dopasowanej do naturalnego środowiska ryb.

Mucha sucha i mokra

Mucha suchaPrzy połowie na suchą lub mokrą muchę ważne jest, żeby obserwować co dzieje się na powierzchni wody, jakie owady latają nad powierzchnią wody, jaki mają kolor, jaką wielkość. Suche przynęty muchowe prowadzone są po powierzchni wody, dlatego powinny odpowiednio się po niej unosić. Suche muchy często wykorzystywane są do połowu pstrąga lipienia oraz białej ryby . Najczęściej zobaczymy je na Sanie, Dunaju czy Rabie latem i jesienią.

Mokre muchy to przynęty imitujące owady pływające tuż pod powierzchnią wody. Mokre muchy polecane są zarówno dla zaawansowanych wędkarzy, jak również osób dopiero początkujących. Stosowane najczęściej w okresie wiosennym i na początku lata, chociaż na niektórych łowiskach wykorzystywana może być przez cały sezon. Mokra mucha to gwarancja wysokiej skuteczności. Zachęcamy do skorzystania z niej podczas połowu pstrąga czy lipienia i białej ryby, ale zaznaczyć należy, że powinno się obserwować łowisko, to jak żerują ryby i jak zachowują się owady występujące nad wodą.

Streamer

Mucha streamerJeżeli zdecydujemy się na streamera, to na początek polecam wybrać streamera lub puchowca imitującego małą rybkę, a drugiego imitującego pijawkę. Idealne do połowu pstrąga, szczupaka czy innego drapieżnika występującego w naszych wodach.

Dobierając muchę, musimy pamiętać o tym, że jej rozmiar będzie zależał od rzeki, na której łowimy, od przejrzystości wody, od pory roku, od warunków atmosferycznych itp. Dlatego ważne jest, aby w swoim pudełku mieć muchy w różnych wielkościach haka, w różnych kolorach np. główek, tułowia itd. Dobranie przynęty do łowiska wymaga nie tylko doświadczenia, ale również ciągłej jego obserwacji, zmieniających się warunków atmosferycznych. Warto również korzystać z wiedzy, którą chętnie dzielą się doświadczeni wędkarze.

Każdy wędkarz, który ma już choćby odrobinę doświadczenia, wie, że nie ma jednej idealnej muchy, która spełni nasze oczekiwania na udany połów. Na tym samym odcinku wody kilku wędkarzy może złowić rybę, ale każdy na inną przynętę i wszystkie te muchy będą idealne na tę rzekę, w tym dniu, w tych warunkach lub wręcz przeciwnie dwóch wędkarzy łowiących w tym samym czasie na tej samej rzece, obok siebie na tę samą przynętę i jeden z sukcesem, a drugi bez brania. Dlatego ważna jest umiejętność czytania wody, dobór odpowiedniej muchy, prowadzenie muchy, doświadczenie i trening, który czyni mistrza.

Nie zniechęcaj się początkowymi niepowodzeniami, każdy kolejny rzut nauczy Cię prawidłowego prowadzenia przynęty, a korzystając z realnie wyglądających gotowych przynęt, dostępnych w naszym sklepie zwiększysz swoje szanse na sukces.

(4.6/5), głosów: 27
Ocena strony

Przykładowe rodzaje much

Mucha Streamer Puchowiec 11
6,50
dostępny
Sucha Mucha Red Ant UV
6,00
dostępny
Sucha Mucha Goddard Karibu 1
6,00
dostępny
Sucha Mucha Parachute P.T.III
6,00
dostępny
Mucha Woven killer P.T. pink
7,00
dostępny
Mokra mucha Bibio
6,00
dostępny
Sucha mucha CDC M.B. Male
6,50
dostępny
Mokra mucha Coachman
6,00
dostępny
Bestseller
Mucha M.B. Nymph Jig
6,50
dostępny
Bestseller
Mucha Streamer 3D zonker yelow
7,00
dostępny
« powrót