Język:
lang pl
Waluta:
koszyk jest pusty
0

Wędkarstwo muchowe - jak się przygotować?

Antoni Bogdan
8964
« powrót

Z racji rozpoczęcia sezonu 2023 pragnę napisać Wam moje przemyślenia o pierwszych krokach z muszką.

Wędka dla wędkarza

Wybory wędkarskiego wyposażenia powinniśmy rozpocząć od zakupu wędki. Na początek należy zastanowić się jaką metodą chcemy zacząć uczyć się łowić ryby. Jeżeli chcemy łowić suchą muchą to należałoby się zaopatrzyć w wędkę maksymalnie do 2,75 m w klasie #3 lub #4. Do nimfy na początek najlepiej wykorzystać wędkę od 2,75 m do 3 m, w klasie od #3 do #5. Natomiast do połowu na mokrą muchę najlepsza będzie wędka 2,75 m w klasie #4 lub #5, zaś do połowu na streamera proponuję na początek wędkę 3 m w klasie #6.

Kołowrotek

Kołowrotek to zaraz po wędce jeden z najważniejszych elementów wędkarskiego wyposażenia. Dobieramy go w takiej klasie, w jakiej posiadamy wędkę, przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na hamulec - on powinien mieć regulację i płynnie pracować.

Linka wędkarska

Ważną decyzją jest również wybór linki wędkarskiej. Zależy on przede wszystkim od metody łowienia oraz wody, na której chcemy łowić. Odpowiednio:

  • do suchej muchy dobieramy linkę pływającą w takiej samej klasie w jakiej jest wędka;
  • do mokrej muchy polecana jest linka pływająca lub intermedium, w zależności od głębokości rzeki, na której będziemy łowili;
  • do łowienia na nimfę potrzebne będą różne rodzaje linek. Do połowu długą nimfą polecana jest linka pływająca lub pływająca z końcówkami tonącymi, a do łowienia na krótką nimfę zaleca się zastosowanie nymph super slim w rozmiarze 0;
  • do połowu na streamera najlepiej zaopatrzyć się w kilka linek. Pływającą linkę można wykorzystać na małe i płytkie rzeki. Występują również linki w różnych klasach tonięcia i tu dobieramy ją w zależności od tego, jak głęboko chcemy prowadzić streamery i na jakiej głębokości ryby żerują.

Przynęty wędkarskie

A teraz nadszedł czas na przynęty, tutaj dopiero zaczyna się "zabawa". W zależności od rodzaju muchy oraz sezonu łowienia polecam wykorzystać:

  • z kategorii muchy suchej - na początek sezonu potrzebne będą przynęty w większych rozmiarach #10, #12, #14, a w późniejszym okresie przydatne będą muchy w mniejszych rozmiarach.
  • z mokrymi muchami bardzo podobnie, na początek sezonu większe, później mogą być mniejsze muszki.
  • nimfy - tutaj wszystko zależy od tego czy chcemy łowić na długą czy krótką nimfę, jest tu cała gama much o różnym ciężarze oraz wielkości, bez główek, z główkami i w różnych kolorach. Na początek sezonu można próbować większymi przynętami dobierając ciężar do głębokości stanowiska oraz metody, którą będziemy łowić.
  • streamery to wszelkiego rodzaju puchowce, jak i zonkery mogą być z główkami lub bez. Na początek sezonu w większych rozmiarach nawet #4,#6,#8, #10 i w zależności od głębokości łowiska dobieramy odpowiednią linkę.

Warto pamiętać, że sztuczne muchy uważane są za najpiękniejsze przynęty wędkarskie.

Akcesoria dla wędkarza

Nie należy zapomnieć o pozostałych akcesoriach wędkarskich, takich jak: podbierak, okulary polaryzacyjne, kamizelka wędkarska oraz nieprzemakalne spodniobuty, neopreny lub goretexy z butami - tutaj wybór zależny jest od grubości portfela.

Wszystkie wymienione wyżej podpowiedzi, to według mnie podstawowe informacje dla zaczynającego zabawę z wędkarstwem muchowym.

(4.4/5), głosów: 17
Ocena strony

Polecane muchy na początek sezonu wędkarskiego 2023

Sucha Mucha Goddard Karibu 1
5,50
dostępny
Mucha Mikronimfa Raczek 3 MN21
6,50
dostępny
Mucha Natural quill 2 MN17
6,00
dostępny
Mucha Antal Nymph
6,00
dostępny
Mucha Woven killer P.T. gold
6,50
dostępny
MuchaP .T. Jig Nymph II
6,00
dostępny
« powrót