Język:
lang pl
Waluta:
koszyk jest pusty
0

Wędkarstwo Muchowe w Polsce - Poradnik dla początkujących

Antoni Bogdan
2853
« powrót

Wędkarstwo muchowe przez lata było w Polsce było nieco zapomnianą odmianą wędkarstwa. Kultywowane przez prawdziwych pasjonatów w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans. Ta stosunkowo prosta metoda łowienia wykorzystująca sztuczne przynęty - muszki skąd wzięła swoją nazwę, nie wymaga na początku przygody drogiego sprzętu. Oczywiście wraz ze zdobywaniem doświadczenia, można skorzystać z profesjonalnego sprzętu takiego jak wędka, czy jedną z wielu dostępnych sztucznych muszek. W internecie znajdziemy specjalistyczne sklepy przeznaczone dla wędkarzy muchowych, jednym z najpopularniejszych z całą pewnością jest ab-fly.pl.

wędkarstwo muchowe

Jaka wędka dla wędkarza muchowego?

Wybór odpowiedniego sprzętu dla wędkarza uzależniony jest od wielu czynników. W główniej mierze od indywidualnych preferencji wędkarza jego stopnia zaawansowania jak również typu łowiska, na którym zamierzamy łowić. Zdecydowana większość wędek wybieranych przez wędkarzy muchowych mieści się w przedziale pomiędzy 250 cm a 300 cm. Są również zdecydowanie lżejsze niż wędki wykorzystywane w innych rodzajach wędkarstwa. Równie ważnym elementem wędki jest specjalistyczny kołowrotek muchowy. Odpowiednio dobrany umożliwia łatwy hol ryby. W ofertach sklepów internetowych znajdziemy zarówno kołowrotki lżejsze jak i cięższe, które powinny być dopasowane do gatunku łowionych ryb. 

Rodzaje przynęt muchowych

Sztuczne muchy to podstawowe wyposażenie każdego wędkarza muchowego. Odpowiednio dobrane zwiększą szanse na udany połów. W wędkarskie muchowych przynęty imitują owady w różnych fazach rozwoju. Oczywiście są to owady, które występują w okolicach akwenów wodnych czy rzek, w których ryby żerują.  Jednak jak dobrać odpowiednią muchę do typu łowiska czy gatunku ryb, które zamierzamy złowić? Najnowsze przynęty muchowe, charakteryzują się doskonałą jakością wykonania, jak również ogromną ilością dostępnych wariantów. O rodzajach dostępnych na rynku  przynęt muchowych i ich przeznaczeniu przeczytacie w dalszej części artykułu. 

Rodzaje przynęt

Suche muchy

Suche muchy nazywane z języka angielskiego dry fly to jedne z najczęściej wybieranych przynęt przez wędkarzy muchowych. Ich zadaniem jest imitacja owadów, które unoszone są na powierzchni wody. Wykonane z lekkich i wytrzymałych materiałów zaprojektowane, aby zapewnić doskonałe prowadzenie po powierzchni wody. Wykorzystywane są podczas połowów następujących gatunków ryb: 

  • Pstrąg 
  • Lipień
  • Leszcz
  • Kleń
  • Jaź

Wielu wędkarzy uważa, że połów przy wykorzystaniu suchej muchy jest najbardziej satysfakcjonujący. Do najpopularniejszych typów muchy suchej zaliczyć można jętki, chruściki czy mikronimfy.

Mokre muchy

Mokre muchy, które znajdziemy w wielu sklepach również pod angielską nazwą wet fly są to  imitacje owadów dorosłych lub przeobrażających się larw owadów. Ich specyfika polega na tym, że prowadzone są tuż pod powierzchnią wody. Aby osiągnąć takie możliwości, przynęty wykonane są z materiałów, które w pewnym stopniu wchłaniają wodę. Muchy mokre mogą posiadać, postać owada ze skrzydłami lub owadów bezskrzydłych. Przynęty te doskonale sprawdzają się przy połowie lipienia i pstrąga. Najpopularniejszy typy mokrych much to March Brown, Red Tag czy Lead Wing.

Nimfy

Muchowa nimfa to również popularny rodzaj przynęty stosowany w wędkarskie muchowym. Charakteryzuje się wyglądem zbliżonym do larw owadów wodnych lub niewielkich skorupiaków, występujących zarówno w okolicach górskich rzek jak i wód stojących. Nimfa (nymph) prowadzona przez wędkarza pod powierzchnią wody często może być dodatkowo obciążona. Nimfy dostępne są wielu kształtach i wielkościach. Jej odpowiedni dobór zależny jest  od tego, jaką rybę zamierzamy złowić

Streamery

Kolejny z rodzajów przynęt wykorzystywanych w wędkarskie muchowym. Streamery to przynęty, które swoim wyglądem przypominają niewielkie ryby, płazy, pijawki oraz różnego rodzaju larwy. Wykorzystywane zarówno podczas połowu w górskich rzekach jak i wędkarstwa na jeziorach. Wybierane podczas połowu ryb drapieżnych takich jak szczupak.

Gdzie łowić na muchę w Polsce? 

Posiadając sprzęt amatorski, półprofesjonalny czy w pełni profesjonalny musimy wybrać łowiska, na których tą metodą będziemy łowić. W Polsce najpopularniejszym wyborem są rzeki, szczególnie te w rejonach górskich i podgórskich gdzie znajdziemy największe skupiska łowionych odmian ryb. Wśród nich królują lipienie czy pstrągi. Oczywiście metodę tą z powodzeniem można stosować również na zbiornikach wodnych stojących (np. jeziorach czy sztucznych zalewach). Jednak prawdziwą mekką dla polskich muszkarzy są z całą pewnością czyste wody Dunajca, Raby czy Sanu.

Pieniny

Czy technika muchowa połowu jest trudna?

Wielu młodych adeptów wędkarstwa dość szybko przekonuje się, że jest to wymagająca metoda połowu. Od wędkarza wymaga nie tylko cierpliwości, ale również wiele pokory i nauki. Samo opanowanie techniki zarzucania to proces, to proces, który wymaga ogromnego samozaparcia, jednak  satysfakcja po złowieniu ryby tą wyrafinowaną metodą jest niepowtarzalna. Dla początkujących adeptów sztuki polecany jest połów na suchą muchę. Wymaga częstego powtarzania rzutów, które ułatwi późniejszą metodę na muchę mokrą streamery czy nimfy. O ile wędkarstwo muchowe do niedawna kojarzone było wyłącznie ze starszymi adeptami wędkarstwa, to w ostatnich latach zyskuje popularność również wśród początkujących wędkarzy, którzy nie mieli doświadczenia w innych metodach połowu. Zaczynając łowić na muchę, warto zasięgnąć porady bardziej doświadczonych kolegów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą na licznych forach internetowych czy grupach w mediach społecznościowych. Jeśli więc chcesz zacząć wspaniałą przygodę, zaopatrz się w odpowiednio dopasowany sprzęt i akcesoria oraz nie poddawaj się przy początkowych niepowodzeniach. 

(4.3/5), głosów: 16
Ocena strony

Wybierz muszkę dla siebie

Sucha Mucha Jętka Majowa 17
7,00
dostępny
Mucha Streamer 9
7,00
dostępny
Mucha Hydropsyche Realistic
7,00
dostępny
Mucha kiełż Scud 5
6,50
dostępny
Mucha Jig 10
6,50
dostępny
« powrót